Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Tom Casey tha se plani i Martti Ahtisaarit ofron mbrojtje të gjerë për serbët e Kosovës dhe komunitetet tjera jo-serbe në Kosovë.
"Ne e mirëpresim dhe mbështesim propozimin e të dërguarit Ahtisaari për statusin e Kosovës. Ai është i drejtë, i balancuar dhe mënyra më e mirë për ta çuar përpara stabilitetin rajonal. Plani i Ahtisaarit, që bën thirrje për pavarësi të mbikqyrur për Kosovën, do të mundësojë zgjidhjen e çështjes së fundit të mbetur nga shpërbërja e Jugosllavisë. U bëjmë thirrje të gjitha palëve t'i pranojnë kompromiset e propozuara nga Ahtisaari dhe t'i përkushtohen zbatimit të plotë të marrëveshjes", tha Casey.
XS
SM
MD
LG