Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gates u bëri thirrje Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë që të angazhohen për gjetjen e mënyrës për mbylljen e burgut ushtarak të Guantanamos. Ai tha se përkrah mbylljen e burgut, por disa të burgosur, duke u bazuar në "rrëfimet e tyre, nuk duhet të lirohen asnjëherë".
Shtetet e Bashkuara janë përballë me kritika ndërkombëtare për mbajtjen e vazhdueshme në arrest të rreth 385 të dyshuarve si pjesëtarë të Al Kaidës dhe të talebanëve.
XS
SM
MD
LG