Ndërlidhjet

BEOGRAD


Çështja e pazgjidhur e statusit të Kosovës është problem i madh jo vetëm për Kosovën, por edhe për Beogradin, dhe Shtetet e Bashkuara presin që statusi të zgjidhet këtë verë, deklaroi sot ambasadori amerikan në Beograd, Majkël Polt. Në një takim me gazetarët në Beograd, ai tha se rezoluta e Kombeve të Bashkuara është "mënyra e drejtë për tu zgjidhur kjo çështje, në mënyrë që Beogradi dhe Prishtina të mund të lëvizin përpara" dhe shtoi se "nuk sheh arsye përse rezoluta nuk do të mund të miratohej". Duke u shprehur për qëndrimin e Rusisë lidhur me statusin e Kosovës, zoti Polt tha se "Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë dallime vetëm se si të arrihet qëllimi". Në këtë kuadër ai tha se "shpresojmë dhe besojmë se do të mund të merremi vesh për arritjen e qëllimit këtë verë".
XS
SM
MD
LG