Ndërlidhjet

BEOGRAD/PRISHTINË


Kryeministri i Serbisë, Vojisllav Koshtunica tha se "mbështetja parimore e Rusisë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara i siguron Serbisë që ta ruajë tërësinë territoriale dhe sovranitetin". Ai mëtutje tha se "mbështetja e Rusisë ka rëndësi historike për Serbinë". Këto komente zoti Koshtunica i bëri sot para nisjes për në Nju Jork, ku do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, që mbahet të martën. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu. Ai dje, para nisjes për në Nju Jork, tha se ekziston një mbështetje e fuqishme ndërkombëtare për pavarësinë e Kosovës, sipas propozimit të Martti Ahtisaarit.
XS
SM
MD
LG