Ndërlidhjet

BAGDAD


Zëvendës presidenti irakian, Tariq al-Hashimi ka ftuar sot sunitët dhe shiitët që të tërhiqen nga aktet e hakmarrjes. Në një fjalim me rastin e shënimit të ditëlindjes së profetit Muhamed, al-Hashimi poashtu ftoi edhe për rishqyrtimin e çështjes së të të arrestuarve, në mënyrë që "ata që janë të pafajshëm të lirohen". Mijëra kryengritës të dyshuar ose militantë mbahen në qendra burgimi. Vrasjet sektare ndërmjet shumicës Shiite dhe pakicës sunite kanë shkaktuar vdekjen e mijëra irakianëve gjatë disa viteve të kaluara.
XS
SM
MD
LG