Ndërlidhjet

KIEV


Kryeminsitri i Ukrainës, Viktor Janukoviq tha sot se koalicioni qeverisës nuk do të përgatitet për zgjedhje të reja, përderisa Gjykata Kushtetuese nuk do të vendosë për këtë çështje. Parlamenti i Ukrainës ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese që ta shqyrtoj legjitimitetin e urdhërit të presidentit Viktor Jushçenko, për shpërndarjen e Parlamentit dhe për mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Zoti Janukoviq, këtë urdhër të presidentit e ka vlerësuar si "gabim fatal".
XS
SM
MD
LG