Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara nuk po provojnë që përmes planeve për ndërtimin e sistemeve raketore në Evropë të rifillojnë Luftën e Ftohtë , tha kreu i Agjencisë amerikane për Mbrojtje Raketore gjenerali Henry Obering. Ai tha se Uashingtoni nuk është i interesuar për gara në armatim me Moskën, por është i shqetësuar rreth programeve bërthamore të Iranit.
Rusia i kundërshton planet amerikane për vendosjen e disa pjesëve të sistemit në Poloni dhe në Republikën e Çekisë.
XS
SM
MD
LG