Ndërlidhjet

ANKARA


Pesë ushtarë të Turiqës dhe dy kryengritës kurdë janë vrarë në përleshjet që ndodhën në këtë fundjavë në juglindje të Turqisë, pasi Ankaraja i filloi operacionet kundër pjesëtarëve të kryengritësve. Zyrtarët kanë thënë se përleshjet kishin ndodhur në malin Kupeli. Agjencitë e lajmeve raportojnë se prej vitit 1984, kur Partia Punmëtore e Kurdistanit, i mori armët për realizimin e vetë qeverisjes në juglindje, hapësirë kjo që kryesisht është e banuar me popullatë kurde, janë vrarë më se 37 mijë vetë.
XS
SM
MD
LG