Ndërlidhjet

ALGJER


Të paktën 23 persona vdiqën dhe më shumë se 160 u plagosën nga dy shpërthime në kryeqytetin e Algjerisë. Njëri nga shpërthimet, që besohet se ishte sulm vetëvrasës, goditi ndërtesën kryesore të qeverisë, por kryeministri Abdelaziz Belkhadem shpëtoi pa lëndime.
Një qytetar e përshkroi gjendjen si kaotike.
"Është kaos i plotë. Rrjeti telefonik nuk punon. Ka panikë dhe njerëzit janë të frikësuar" tha ai.
Organizata Al Kaida në vendet islamike të Magrebit tha se merrë përgjegjësinë për sulmet.
XS
SM
MD
LG