Ndërlidhjet

RIAD


Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Mohamed ElBaradei, tha se Irani ende është në fazën fillestare të pasurimit të uraniumit, dhe se shqetësimet lindin nga motivimet e Teheranit për shkallën e prodhimit.
Të hënën, Irani tha se është i aftë të prodhojë karburant bërthamor në shkallë industriale.
Vendet e Perëndimit dyshojnë se programi bërthamor i Iranit synon prodhimin e armëve bërthamore, por Teherani këtë e mohon.
XS
SM
MD
LG