Ndërlidhjet

ZAGREB


Ka vdekur sot themeluesi dhe lideri shumëvjeçar i Partisë Socialdemokrate të Kroacisë Ivica Raçan. Ai dje paralajmëroi dorëheqjen nga posti i kryetarit të partisë, pasi ishte diagnostifikuar me kancer, në fund të janarit.
Raçan ishte ndër figurat kryesore politike në historinë e viteve të fundit të Kroacisë. Në vitet 2000 deri në 2003 ai ishte kryeministër i Kroacisë.
XS
SM
MD
LG