Ndërlidhjet

HAGË


Në Gjykatën e Hagës filloi sot gjykimi i ish Ministrit të Brendshëm të Maqedonisë, Lubo Boshkovski dhe ish zyrtari i policisë Johan Tarçulovski për vrasjen e shtatë civilëve shqiptarë dhe keqtrajtimin e të tjerëve në fshatin Luboten gjatë luftës në Maqedoni.
Prokurorja Xhoana Motoaki, në fjalën hyrëse tha se sulmi në Luboten ishte "i fuqishëm, brutal dhe i jashtëligjshëm", meqë në atë kohë në fshat nuk ka pasur "caqe ushtarake legjitime".
XS
SM
MD
LG