Ndërlidhjet

PARIS


Sherbimet franceze të zbulimit kanë pasur informacione, muaj përpara se të ndodhnin sulmet terroriste të 11 shtatorit, se Al Kaida përgatitej të rrëmbente aeroplanë amerikanë pasagjerësh.
Sipas të përditshmes "Le Monde" shërbimet franceze të zbulimit e dinin se islamistët kishin diskutuar në Kabul planet për rrëmbimin e aeroplanëve amerikanë në Gjermani dhe të dërgoheshin në Kandahar.
Shërbimet franceze nuk e dinin se kishte plane për të sulmuar me aeroplanë caqe në Shtetet e Bashkuara.
Shërbimi amerikan i zbulimit, CIA ishte informuar nga homologët e tyre francezë për këto plane.
XS
SM
MD
LG