Ndërlidhjet

PARIS


Projeksionet e para nga zgjedhjet presidenciale në Francë tregojnë se kandidati i krahut të djathtë, Nicolas Sarkozy dhe kandidatja e socialistëve, Segolene Royal janë kualifikuar për rundin e dytë, që mbahet më 6 maj. Sipas këtyre projeksioneve, ish ministri i brendshëm, Nikolas Sarkozy udhëheq me 29 apo 30 % të votave, ndërsa Segolene Royal është e dyta me 25 apo 26% të votave. Kandidati i qendrës, Fransois bayrou ësht[ë i treti me 18 apo 19 % të votave, ndërsa lideri i së djathtës ekstreme, Jean – Marie Le Pen ftioi afro 11%.
XS
SM
MD
LG