Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri i Izraelit, Ehud Olmert tha se ai preferon diplomacinë lidhur me çështjen e programit bërthamor të Iranit, e jo operacionin ushtarak. Në një intervistë të transmetuar sot, zoti Olmert mëtutje tha se përpjekjet ndërkombëtare për ti ndalë ambicjet bërthamor iraniane mund të jenë të suksesshme. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bahskuara i ka vënë sanksione Iranit lidhur me refuzimin e këtij vendi që ti ndalë aktivitetet për pasurimin e uraniumit. Teherani thotë se programi i tij bërthamor është për qëllime paqësore, por vendet perëndimore dhe Izraeli dyshojnë se Irani po përpiqet për të zhvilluar armatim atomik.
XS
SM
MD
LG