Ndërlidhjet

BAGDAD


Ambasadori amerikan në Irak Ryan Crocker tha se ushtria e Shteteve të Bashkuara do të "respektojë dëshirat" e qeverisë irakiane rreth ndërtimit të murit ndërmjet pjesës me shumicë synite dhe asaj shiite në Bagdad. Por, ai nuk tha në mënyrë eksplicite se ndërtimi do të ndalet. Crocker tha se muri synon mbrojtjen dhe jo ndarjen.
Kryeministri i Irakut Nuri al-Maliki tha dje se ka urdhëruar ndalimin e ndërtimit.
XS
SM
MD
LG