Ndërlidhjet

JEREVAN


Armenët shënojnë sot 92 vjetorin e vrasjeve masive të bashkëvendasve nga Perandoria Otomane. Armenët thonë se rreth 1.5 milionë veta u vranë në vitin 1915, në vargun e vrasjeve që ata dhe disa vende të tjera i cilësojnë gjenocid.
Turqia i mohon këto akuza duke thënë se rreth 300 mijë persona vdiqën gjatë grindjeve civile.
XS
SM
MD
LG