Ndërlidhjet

BAGDAD/UASHINGTON


Mbi 30 persona u vranë në sulmet në afërsi të qyteteve Bakuba dhe Ramadi. Më herët, trupat amerikane njoftuan për nëntë ushtarë të vrarë gjatë 24 orëve në Irak.
Ndërkohë, presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush kërcënoi sërish se do të përdorë veton për ligjin që do të caktonte 1 prillin 2008, afat për tërheqjen e shumicës së trupave nga Iraku.
"Nuk është vonë për Kongresin që të bëjë punën e duhur dhe të më dërgojë ligjin që u ofron komandantëve tanë fondet dhe fleksibilitetin e nevojshëm" tha Bush.
XS
SM
MD
LG