Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush lëshoi një deklaratë të shkruar për shënimin e "njërës nga tragjeditë më të mëdha të historisë", vrasjes dhe dëbimit të rreth 1.5 milionë armenëve në vitet e fundit të ekzistimit të Perandorisë Osmane.
Armenët dhe disa vende të tjera i cilësojnë gjenocid vargun e këtyre vrasjeve. Turqia i mohon këto akuza.
XS
SM
MD
LG