Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kosova do të bëhet e pavarur me ose pa rezolutë të Kombeve të Bashkuara dhe Rusia duhet ta mbështesë marrëveshjen për të mbrojtur pakicën serbe, tha ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried.
Fried tha se është e mundur që kritikat e Rusisë ndaj planit të Martti Ahtisaarit të nënkuptojnë se Moska synon të bllokojë zgjidhjen.
"Ne shpresojmë që Rusia e kupton se Kosova do të bëhet e pavarur në një mënyrë, apo në tjetrën", ka thënë Fried për agjencinë Reuters.
"Ajo do të bëhet në mënyrë të kontrolluar dhe të mbikqyrur, duke mundësuar mirëqenien e popullit serb, ose do të bëhet në mënyrë të pakontrolluar, dhe serbët e Kosovës do të vuajnë më së shumti, gjë që do të ishte e tmerrshme", ka thënë Fried.
Ai ka thënë se gjatë majit, SHBA dhe përfaqësuesit tjerë të KS do të punojnë së bashku në rezolutën e re për Kosovën.
XS
SM
MD
LG