Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sot në Uashington zhvillohet takimi vjetor i nivelit të lartë midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian.
Me këtë rast, presidenti George Bush ka pritur kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryetarin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso.
Vendosja e një pjese të mbrojtes raketore amerikane në Evropë ishte pjesë e takimit.
"Synimi ynë është t'i themi Rusisë se ky sistem është dicka në të cilin duhet të merrni pjesë. Është në interesin tuaj të keni një sistem që mund të parandalojë regjimin iranian të sulmojë. Është në interes të sigurisë së Rusisë", tha presidenti Bush lidhur me këtë cështje. Rusia kundërshton vendosjen e sistemit raketor amerikan në Ceki dhe Poloni.
Në mesin e temave që po diskutohen në takimin amerikano - evropian është dhe Kosova. Në deklaratën përfundimtare të takimit pritet të përshëndetet gatishmëria e BE-së për të drejtuar misionin ndërkombëtar në Kosovë pas statusit.
XS
SM
MD
LG