Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin rreth informacioneve se këshilltarët e kryeministrit irakian, Nuri al Maliki kanë qenë të përfshirë në largimin nga detyra të 16 zyrtarëve të lartë të sigurisë, 9 prej të cilëve ishin sunitë. Qëllimi i largimeve ka qenë krijimi i forcave të sigurisë më shumicë dërrmuese shiite. Ky është cilësuar si sabotim nga zyrtarët amerikanë, bën të ditur zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Tony Snoë.
Nga ana tjetër Shtetet e Bashkuara e quajtën pozitiv vendimin e Iranit për të ndjekur një konferencë ndërkombëtare mbi Irakun, që do mbahet në fund të kësaj jave në Egjipt.
Nuk ka informacione nëse do ketë takime dypalëshe mes zyrtarëve amerikanë dhe atyre iranianë.
XS
SM
MD
LG