Ndërlidhjet

UASHINGTON


Përfundoi takimi vjetor mes Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian në Uashington. Kosova ka qenë një nga temat e samitit.
Presidenti Bush, kancelarja gjermane Merkel dhe kreu i Komisionit Evropian, Barroso diskutuan mundësinë e hartimit dhe miratimit të një lloj rezolute nga Këshilli i Sigurimit, bëjnë të ditur burimet diplomatike.
Në të tjera tema Uashingtoni dhe Brukseli kanë rënë dakord të liberalizojnë industrinë e udhëtimeve ajrore dhe të zvogëlojnë procedurat burokratike.
Përparim u shënua dhe në cështjen e ndryshimeve klimatike.
XS
SM
MD
LG