Ndërlidhjet

ANKARA


Gjykata Kushtetuese e Turqisë e shpalli të pavlefshëm raundin e parë të votimit të parlamentit për president të ardhshëm të vendit. Opozita laike dëshiron të ndalë Ministrin e Jashtëm Abudallah Gyl që të bëhet president dhe ka shprehur shqetësim se ai mund të zbatojë agjendë islamike.
Ushtria është kërcënuar se do të intervenojë për të ruajtur traditat laike të Turqisë.
Pas vendimit të Gjykatës, qeveria tha se parlamenti do të votojë sërish nesër dhe Gyl përsëri do të jetë i vetmi kandidat.
XS
SM
MD
LG