Ndërlidhjet

ANKARA


Partia në pushtet, ajo për Drejtësi dhe Zhvillim paraqiti propozimin zyrtar në parlament për zgjedhje të parakohshme me 24 qershor. Kryeministri Recep Tayyip Erdogan paralajmëroi vendimin si përgjigje ndaj shqetësimeve të laikëve se administrata e tij po e drejton vendin drejtë pushtetit islamik.
Kjo parti kishte propozuar Ministrin e Jashtëm Abdullah Gyl për president të ardhshëm të Turqisë. Gjykata Kushtetuese anuloi dje raundin e parë të votimit të parlamentit për president.
XS
SM
MD
LG