Ndërlidhjet

BAGDAD


Ministria e Brendshme njoftoi se forcat amerikane dhe irakiane kanë vrarë kreun e një grupi të kryengritësve synitë të lidhur me Al Kaidën. Zyrtarët thanë se Abu Omar al Baghdadi është vrarë në Bagdadin perëndimor, por nuk treguan se kur.
Ushtria amerikane ndërkaq, njoftoi për vrasjen edhe të një militanti tjetër të njohur gjatë operacioneve në Bagdad.
Po sot, ambasada e Shteteve të Bashkuara në Irak tha se katër kontraktuesë të qeverisë amerikane janë vrarë gjatë një sulmi në Zonën e Gjelbërt, që njihet për masat e rrepta të sigurisë.
XS
SM
MD
LG