Ndërlidhjet

LONDËR


Grupi i Kontaktit për Kosovën, në nivel të drejtorëve politikë, u takua sot në Londër. Sipas njoftimeve, në takim është diskutuar rreth projekt rezolutës së re për Kosovën dhe elementët që duhet të përmbajë ajo.
Në takim mori pjesë edhe Nënsekretari amerikan i Shtetit Nicholas Burns.
Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Tom Casey tha se përveç Rusisë, ndërmjet qeverive të vendeve tjera të Grupit "kishte unitet të madh" për nevojën që të shkohet shpejtë përpara me planin e Ahtisaarit.
Anëtare të Grupit të Kontaktit janë Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Rusia.
XS
SM
MD
LG