Ndërlidhjet

SHARM EL SHEIK


Sekretarja amerikane e Shtetit Condolezza Rice u takua me Ministrin e Jashtëm të Sirisë Valid al Moallem, që shënoi takimin e parë të nivelit të lartë ndërmjet dy vendeve gjatë disa viteve të fundit. Ata janë pjesëmarrës në konferencën për Irakun. Rice tha se takimi ishte "profesional dhe praktik".
Uashingtoni e ka shmangur Sirinë duke e akuzuar se po nxit tensione në Liban dhe në Irak.
Kishte spekulime se Rice do të takohej edhe me Ministrin e Jashtëm të Iranit Manuchehr Mottaki. Zyrtarët amerikanë thanë se Rice dhe Mottaki patën shkëmbim të shkurtër gjatë drekës.
XS
SM
MD
LG