Ndërlidhjet

ANKARA


Dhjetëra mijëra turq dolën sot në rrugë për të treguar mbështetjen e tyre për sistemin sekular. Protesta në qytetin perëndimor Manisa u mbajt një ditë para votimit në Parlament, ku ligjvënësit do të vendosin nëse president të ri të vendit do ta zgjedhin Minisztrin e Jashtëm, Abdullah Gyl.
Gjasat për zgjedhjen e Gyl i alarmoi sekularistët dhe nxiti protesta masovike në Stamboll dhe Ankara.
XS
SM
MD
LG