Ndërlidhjet

BEOGRAD


Tomisllav Nikoliq, nënkryetari i Partisë Radikale Serbe që ka për kryetar Vojisllav Sheshelin, u zgjodh kryetar i Parlamentit të Serbisë.
Nikoliq, ultranacionlist përveç votave të partisë së tij, që ka marrë shumicën në zgjedhjet e janarit mori dhe mbështetjen e deputetëve të partisë së Vojsillav Koshtunicës.
Që nga janari Serbia nuk ka arritur të krijojë një koalicion qeveritar, çfarë nëse vazhdon kështu deri në 14 maj do të kërkojë mbajtjen e zgjedhjeve të reja.
XS
SM
MD
LG