Ndërlidhjet

BERLIN


Shtetet e Bashkuara shpresojnë që gjatë këtij muaji Këshilli i Sigurimit do të votojë për rezolutën, e cila Kosovës do t'i japë pavarësi të mbikqyrur, tha nënsekretari amerikan i Shtetit Nicholas Burns para takimit me homologët e tij të grupit G 8 në Berlin.
"Ne mendojmë se është koha që Kosova të bëhet e pavarur, dhe duam ta shtyjmë fuqishëm përpara procesin në javët që vijnë, kështu që Kombet e Bashkuara do ta mbështesin procesin, i cili do të çojë në pavarësinë e Kosovës. Ne shpresojmë shumë se rusët do të jenë me ne. Jemi të gatshëm të punojmë me rusët dhe t'i dëgjojmë idetë e Rusisë", tha Burns, për të shtuar se procesi i pavarësimit të Kosovës është "i pashmangshëm" megjithë kundërshtimet e Serbisë.
"Për ne është e qartë se vonesa në rrugën drejt pavarësimit të Kosovës me gjasë mund të prodhojë jostabilitet dhe dhunë", tha Burns.
Lidhur me zgjedhjen e Tomisllav Nikoliqit në krye të parlamentit serb, Burns tha se Shtetet e Bashkuara janë të zhgënjyera nga ringjallja e radikalëve.
"Kjo është partia e Millosheviqit. Kjo është partia e cila Serbinë e ktheu prapa në vitet e 1990-ta, e çoi në shkatërrime dhe në katër luftëra".
Burns tha se Serbia tash duhet të zgjedhë, të kthehet prapa në vitet e 1990-ta, apo të shkojë drejt së ardhmes, ku Beogradi mund të anëtarësohet në NATO dhe në Bashkimin Evropian.
XS
SM
MD
LG