Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeminsitri britanik Tony Blair njoftoi se me 27 qershor do të largohet nga posti i kryeministrit.
"Isha kryeministër i këtij vendi për rreth 10 vite. Në botën e sotme, mendoj se është kohë mjaftë e gjatë për mua e sidomos për vendin" tha Blair.
Ai do të largohet edhe nga posti i liderit të Partisë Laburiste. Në konferencën e sotme për shtyp Blair falenderoi popullin për mbështetjen dhe tha se ka bërë atë që ka menduar se është e drejtë.
Shtëpia e Bardhë e cilësoi Blair "lider të jashtëzakonshëm". Presidenti George Bush tha se do ta ndjejë mungesën e tij.
"Ai është figurë politike, i aftë të mendojë përtej kufijve të së zakonshmes. Ai është mendimtar afatgjatë, njeri që mbante fjalën, që nganjëherë është gjë e rrallë në qarqet politike" tha Bush.
Tony Blair sot ka marrë vlerësimet maksimale për ndërhyrjen në Kosovë, luftën kundër ngrohjes globale dhe marrëveshjen e paqes me Irlandën e veriut. Si pika më problematike në politikën e tij është përmendur ndërhyrja në Irak.
Mendohet se pasardhës i Blair do të jetë Ministri aktual i Financave, Gordon Braun.
XS
SM
MD
LG