Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane sot pritet ta paraqesin në Këshillin e Sigurimit rezolutën për pavarësimin e Kosovës nga Serbia.
Ambasadori amerikan Zalmay Khalilzad tha se beson që shumica e 15 vendeve anëtare të Këshillit do ta mbështesin propozimin për pavarësinë e mbikëqyrur të Kosovës.
Mbetet e paqartë nëse Rusia do të abstenojë apo do të përdorë veto. Dje, ambasadori rus Vitaly Churkin nuk u deklarua nëse Rusia do ta shqyrtojë përdorimin e vetos.
XS
SM
MD
LG