Ndërlidhjet

BEOGRAD


Parlamenti i Serbisë mblidhet pasditen e sotme për të votuar kabinetin e ri qeveritar.
Marrëveshja për koalicionin e ri qeveritar mes partisë së kryeministrit Koshtunica dhe presidentit Tadic u arrit dje. Serbia prej janarit, kur u mbajtën zgjedhjet nuk ka pasur qeveri për shkak të mosmarrëveshjeve mes partive politike.
Të martën e kaluar në krye të parlamentit u zgjodh drejtuesi i radikalëve Tomisllav Nikoliq pasi u votua dhe nga deputët e partisë Demokratike të Serbisë.
Sipas burimeve të Partisë Demokratike pritet që të largohet Nikoliq nga posti i kryetari të Parlamentit. Vetë Nikoliq tha se më parë se të zëvendësohej ai do jepte dorëheqjen.
XS
SM
MD
LG