Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministrat e jashtëm të BE-së kanë disktuar sot për misionin e BE-së në Kosovën e pas statusit. Misioni i cili do përqëndrohet në fushën e rendit dhe ligjit solli në takim dhe ministrat e mbrojtjes së vendeve anëtare.
Sa i përket të ardhmes së Kosovës eurokomisioneri Oli Rehn tha se shpreson që KS-ja të miratojë një rezolutë ku të përcaktohet qartë statusi i Kosovës. Kjo sipas Rehn do t'i ndihmonte marrëdhnëiet e ardhme të Unionit me Kosovën.
BE-ja ka mirëpritur zhvillimet e fundit në Serbi, ku partitë që cilësohen si pro perëndimore kaën rënë dakord të formojnë qeverinë.
XS
SM
MD
LG