Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministri i jashtëm gjerman, Frank Valter Shteinmajer do qëndrojë në Moskë të martën në përpjekje për të përmirësuar atmosferën mes Rusisë dhe Bashkimit Evropin para samitit në Samara që është planifikuar në fundjavë.
"Do jetë një takim i vështirë, por do të mbahet dhe shpresojmë që të arrijmë marrëveshje në fusha që janë të rëndësishme në prespektivën e Bashkimit Evropian, sic janë ndryshimet klimatike, siguria e burimeve energjitike, arsimi dhe shkenca", tha Shteinmajer
Ai do takohet me presidentin rus Putin dhe ministrin e jashtëm Lavrov, derisa konfirmoi se samiti i Samarës do të mbahet.
XS
SM
MD
LG