Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Daniel Fried tha se Uashingtoni nuk do bëjë asnjë hap të njëanshëm për ta njohur pavarësinë e Kosovës.
Fried u tha gazetarëve se bisedimet në Moskë mes Sekretares së Shtetit Condoleezza Rice, presidentit rus Vladimir Putin dhe shefit të diplomacisë ruse, nuk arritën t'i kapërcejnë dallimet e thella rreth statusit të Kosovës, por shtoi se Uashingtoni do të vazhdojë të shtyjë përpara rezolutën në Këshillin e Sigurimit.
"Sidoqoftë, ne nuk shohim përparësi nga ndërmarrja e aksioneve jashtë Këshillit të Sigurimit. Ne në çdo mënyrë shohim vetëm disavantazhe. Për këtë çështje, rezoluta e këshillit është më e mirë", tha Fried.
Ai paralajmëroi se hapi për shpalljen e pavarësisë së Kosovës pa bekimin e Kombeve të Bashkuara do të ishte i rrezikshëm. "Është fakt se me gjasë, pavarësia do të vijë në njërën mënyrë apo në tjetrën. Ajo do të vijë në mënyrë të mbikqyrur, të kontrolluar dhe më të mirë për të gjithë", ka thënë Fried.
Ai tha se alternativa e kësaj gjendet "në mënyrën, e cila është më kaotike dhe më e përgjakshme".
Fried gjithashtu u bëri thirrje vendeve të BE-së që t'i ofrojnë lidhje më të ngushta Serbisë apo t'i premtojnë anëtarësim eventual, nëse Beogradi bashkëpunon me Tribunalin e Hagës rreth të dyshuarve për krime lufte.
XS
SM
MD
LG