Ndërlidhjet

BEOGRAD


Qeveria e Serbisë mund të rifillojë bisedimet me Bashkimin Evropian "shumë shpejtë", pasi të bëjë përparim të mjaftueshëm në arrestimin e të dyshuarve për krime lufte, tha Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Olli Rehn pas takimeve në Beograd me presidentin Boris Tadiq dhe kryeministrin Vojisllav Koshtunica.
"Presim që qeveria e re në mënyrë rigoroze të zbatojë programin për bashkëpunim me Gjykatën e Hagës. Posa të ndodh kjo, mund të rifillojmë bisedimet për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit" tha Rehn.
Mbrëmë, Parlamenti i Serbisë e miratoi qeverinë e re. Koshtunica tha se do ta çonte Serbinë në BE dhe do bashkëpunonte me Tribunalin e Hagës, por shtoi se Serbia nuk do lejojë koncensione për Kosovën.
"Qeveria e Serbisë hedh poshtë çdo formë të njohjes së njëanshme të Kosovës si shtet i pavarur. Duam ta bëjmë të qartë se qeveria gjithmonë do ta konsiderojë Kosovën si pjesë të Serbisë " tha Koshtunica, duke shtuar se nëse ndonjë shtet e njeh Kosovën, kjo mund t'i dëmtonte marrëdhëniet e atij vendi me Serbinë.
XS
SM
MD
LG