Ndërlidhjet

PARIS


Disa orë pas inaugurimit, presidenti i Francës Nicolas Sarkozy u zotua se do t'i japë fund "paralizimit" të Bashkimit Evropian. Sarkozy i bëri këto komente sapo mbërriti në zyrën e kancelares gjermane Angela Merkel, në vizitën e parë zyrtare. Merkel tha se dëshiron "të vazhdojë intensifikimin e bashkëpunimit franko-gjerman" me Sarkozyn, të cilin e falënderoi për vizitën e tij të parë jashtë vendit.
Më herët, Sarkozy zyrtarisht u inaugurua si president i ri i Francës, në një ceremoni që u mbajt në pallatin Elize. Ai e mori detyrën nga Jacques Chirac i cili për 12 vite ishte president i Francës.
Në fjalimin e shkurtër, Sarkozy bëri thirrje për më shumë tolerancë dhe çiltërsi në shoqërinë franceze.
"Ka nevojë të ringjallen vlerat e punës, përpjekjes, meritës dhe respektit, sepse këto vlera janë themel i dinjitetit të njeriut dhe kusht për progres të shoqërisë. Gjithashtu ka nevojë për tolerancë dhe çiltërsi, sepse jotoleranca, racizmi, antisemitizmi dhe sektarizmi asnjëherë nuk kanë qenë më rrënues se tash", tha Sarkozy.
Sarkozy do ta emërojë të enjten kryeministrin e ri. Pritet që këtë post ta marrë ish ministri i Çështjeve Sociale, Francois Fillon.
XS
SM
MD
LG