Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy caktoi për kryeministër të ardhshëm Francois Fillon. Ai ka bashkëpunuar ngushtë me Sarkozy-n gjatë fushatës elektorale dhe ka përvojë të madhe në çështje të reformave të sistemit pensional.
Fillon premtoi se do të mbrojë identitetin dhe vlerat republikane të Francës. Në fjalimin e tij të parë si kryeministër, ai tha se francezët duhet të mbesin të bashkuar dhe se ata janë forca kryesore e Francës.
Emërimi u bë një ditë pasi Sarkozy mori postin e presidentit të Francës.
XS
SM
MD
LG