Ndërlidhjet

UASHINGTON


Kryeministri britanik në largim Tony Blair parashikoi se Britania do të vazhdojë të qëndrojë krah Shteteve të Bashkuara në Irak dhe në Afganistan edhe pas largimit të tij nga posti. Blair foli në konferencën e përbashkët për shtyp në Uashington me presidentin George Bush, pas takimit lamtumirës në Shtëpinë e Bardhë.
"Ky është raport jetik në përmbushjen e objektivave madhore. Ka qenë jetik në të kaluarën. I ka mundësuar botës së lirë të bëjë punë të vështira. Gjithashtu mendoj se është i domosdoshëm për të bërë punë të vështira në shekullin XXI", tha presidenti Bush.
Kryeministri Blair ndërkaq, tha se raportet Shtete të Bashkuara – Britani nuk janë të formësuara vetëm nga e kaluara, por poashtu të ndërtuara mbi interesat e përbashkëta për të ardhmen.
"Marrëdhëniet ndërmjet SHBA-ve dhe Britanisë janë në interes të të dy vendeve, të paqes dhe të stabilitetit në mbarë botën. Nganjëherë janë raporte kundërthënëse, por asnjëherë nuk kam dyshuar për rëndësinë e tyre. Asnjëherë nuk kam dyshuar se bazohen në parime për vlera dhe qëllime të përbashkëta për ta bërë botën më të mirë" tha Blair, i cili ka paralajmëruar se do të tërhiqet nga posti me 27 qershor.
XS
SM
MD
LG