Ndërlidhjet

MOSKË


Në qytetin rus, Samara filloi samiti dyditësh Rusi – Bashkim Evropian, në të cilin, njëra nga temat, është edhe statusi i Kosovës.
Kryetari i Komisionit Evropian Joze Manuel Barroso u zotua se në samit do të mbrojë interesat e Unionit.
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin u takua sonte me Barroson dhe kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo bëri thirrje për dialog me Moskën dhe tha se Rusia dhe BE-ja janë të ndërvarur.
Diskutimet kryesore do të zhvillohen nesër, ndërsa koalicioni antiqeveritar ka paralajmëruar protesta.
XS
SM
MD
LG