Ndërlidhjet

UASHINGTON


Kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie të Jashtme në Senat, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të ngrejnë zërin kundër trajtimit që qeveria ruse u bën kundërshtarëve politikë.
Kongresmeni demokrat Tom Lantosh i kritikoi hapat e presidentit Vladimir Putin, duke thënë se "ai kërcënohet ta kthejë vendin në të kaluarën autoritare".
Lantosh shprehu shqetësim të thellë nga modeli i Putinit për "abuzimin dhe shtypjen e disidentëve, gazetarëve të pavarur dhe çdokujt që e kundërshton".
XS
SM
MD
LG