Ndërlidhjet

MINSK


Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinejad mbërriti për vizitë dyditëshe në Minsk. Ahmadinejad dhe presidenti i Bellorusisë Alyaksandr Lukashenka po diskutojnë "çështjet e bashkëpunimit dypalësh", ku kryesojnë ato energjitike.
Nga ana tjetër qeveria ruse miratoi planin sipas të cilit rrugët e transportit të naftës dhe gazit nuk do kalojnë më nga Bjellorusia, por nga porti rus Primorsk në Balltik.
Rusia dhe Bjellorusia kanë mosmarrëveshje lidhur me cmimin e eksportit të naftës në Evropë, që kalonte përmes Bjellorusisë.
XS
SM
MD
LG