Ndërlidhjet

UASHINGTON


Liderët fetarë të Shteteve të Bashkuara i bënë thirrje presidentit George Bush që të ndërmarrë aksione kundër ngrohjes globale, të cilën e quajtën "çështje morale dhe shpirtërore". Në letrën e bërë publike sot, më shumë se 20 udhëheqës fetarë i kërkojnë Bushit të bëjë më shumë për të kufizuar emisionin e gazrave dhe të investohet më shumë në burimet e ripërtrira të energjisë.
Letra vjen në kohën kur shkencëtarët amerikanë thanë se emisioni i gazrave në atmosferë dhe lirimi i dioksid karbonit është rritur 3 herë më shumë se në vitet e 1990-ta.
XS
SM
MD
LG