Ndërlidhjet

MINSK


Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinejad tha se as vendi i tij e as Bellorusia nuk do të lëshojnë pe ndaj presionit ndërkombëtar. Në ditën e fundit të vizitës në Bellorusi ai tha se "e ardhmja u takon njerëzve që dëshirojnë të jenë të pavarur" dhe vendet që synojnë hegjemoninë "nuk kanë të ardhme". Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian po bëjnë presion mbi Teheranin që të heq dorë nga programi bërthamor, ndërsa nga Bellorusia kërkojnë që të respektojë të drejtat e njeriut.
XS
SM
MD
LG