Ndërlidhjet

VARSHAVË


Shtetet e Bashkuara dhe Polonia pritet të fillojnë me 24 maj, negociatat zyrtare rreth propozimit të Shteteve të Bashkuara për vendosjen e pjesëve të sistemit të mbrojtjes raketore në këtë vend. Sot në Pragë, Shtetet e Bashkuara filluan raundin e dytë të negociatave me Republikën e Çekisë, ku gjithashtu planifikohet të vendosen disa pjesë të sistemit.
Rusia i ka kundërshtuar këto plane.
Ndërkohë, Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov tha sot në Vjenë se Moska do të tërhiqet nga Marrëveshja për Armët Konvencionale në Evropë, në rast se vendet anëtare të NATO-s nuk e ratifikojnë këtë traktat.
XS
SM
MD
LG