Ndërlidhjet

VJENË


Presidenti rus Vladimir Putin përfundoi sot vizitën 24 orëshe në Austri me homazhet në memorialin kushtuar luftës sovjetike.
Putini përsëriti sërish në Vjenë kundërshtimin ndaj planit të Ahtisaarit, që i jep Kosovës pavarësi të mbikqyrur.
"Pozicioni ynë bazohet në parimet e ligjit ndërkombëtar dhe saktësisht në parimet e ruajtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit si dhe në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit. Kjo rezolutë thotë se Kosova është pjesë integrale e Serbisë", tha Putin.
XS
SM
MD
LG