Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Forcat izraelite kanë kapur një numër zyrtarësh palestinezë, përfshi ministrin e arsimit dhe kryebashkiakun e Nablusit, që janë pjesë e lëvizjes Hamas.
Ky hap erdhi pasi militantët hodhën poshtë kërkesën e presidentit të Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas që t'i japin fund sulmeve me raketa ndaj Izraelit.
Vitin e kaluar forcat izraelite kapën dhjetëra ministra dhe ligjvënës të Hamasit në Bregun Perëndimor pas rrëmbimit të një ushtari izrealit. Shumica e tyre janë ende në burgjet e Izraelit.
XS
SM
MD
LG