Ndërlidhjet

MOSKË


Sot mbushen 20 vjet nga dita kur piloti amator nga Gjermania Perëndimore ateroi me një fluturake të lehtë në Sheshin e Kuq në Moskë.
Ndërmarrja e Mathias Rust e turpëroi shumë ushtrinë sovjetike, dhe i hapi rrugën liderit sovjetik Mikhail Gorbatchev që t'i heqë skyfterët nga kreu i ushtrisë.
Rust u dënua me katër vjet pune të detyruar, por pas 14 muajsh u lirua.
XS
SM
MD
LG